Sahne Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sahneler; oyun, gösteri, konser, sergi gibi etkinlikleri takip etmek için gelen izleyicilerin bu etkinlikle rahatça takip edebilmeleri için hazırlanan alanlardır.  Düzenlenecek etkinliğin niteliğine göre sahne dekor değişiklik gösterir. Sahne tasarımı esasında düzenlenecek bir etkinliğin izlenmesi sürecinde her konum için manzara planlama ve oluşturma sürecidir. Bu iş sadece tek kişinin görevi değildir. Tasarım işi bir ekiple yapılabilecek kapsamlı bir iştir. Sahne aktivite yürütücülerinin mesajlarını belirli bir süre dilimi içerisinde iletebilmelerine olanak sağlayan mükemmel bir platform aracıdır. Sahne tasarlayan ekipler, sahnenin her türlü kurum ve kişi için gerçek bir hikâye anlatıcısı olma potansiyelini yıllar öncesinden fark ettiler. O yüzden sahne tasarımı işinin ne derece önemli olduğunun farkındalar. Sahne; güç, yenilik, enerji, gizem, tutarlılık, sıcaklık, takım değerleri ve heyecan gibi mesajları iletme gücüne sahiptir. Görsel olarak çekici bir atmosfere sahip olmak izleyicilerin görme duyularının aktif olmasını sağlar. Dolayısıyla sergilenecek etkinliğin başarılı olma ihtimali sahne dekor tasarım alanında yapılacak özenli bir çalışma ile mümkün olmaktadır.

Sahne Dekor Tasarım

sahne-dekor-ve-uygulama

Sahnenin sunumdan önce dekorlar kullanılarak dizayn edilmesi sahne dekor tasarım alanının uğraş alanıdır. Öncelikle tasarım işinin içindeki ekip işbirliği içinde çalışmalıdır. İlk olarak tasarım yapılacak sahne alanı bütün boyutlarıyla incelenip yerinde notlar alınmalıdır. Mekânın özelliği doğrultusunda beyin fırtınası yapılarak tasarıma yardımcı olacak pek çok alternatif seçenekler belirlenmelidir. Eğer tiyatro, opera vb. eserlerin sahnelenmesi söz konusu ise senaryonun temin edilmesi, eserdeki olay örgüsünün ve mekânların öğrenilmesi, kahramanların yapılarına göre kıyafet, saç ve eşya uyumunun belirlenmesi gerekir. Eserde rol alacak sanatçıların rolleri ve karakterlerinin etüd analizi gerçekleştirilmelidir. Bu ayrıntıların tamamı sahne dekor tasarım aşamasında önemlidir. Kullanılacak malzemelerin tasarımı günümüz teknolojisiyle bilgisayarda grafik çizim programlarıyla üç boyutlu biçimde rahatlıkla yapılabilmektedir. Tasarlanacak modeller için ihtiyaç duyulan malzemeler temin edilmelidir. Bu aşamaların tamamında ekip ile iletişim halinde olmalı ve gerektiği yerde hemen müdahale edip düzeltme isteyebilmelisiniz. En azından birkaç provada sahne dekor tasarım sürecinin başarıya ulaşmasında ihmal edilmemesi gereken bir maddedir. Bu tasarım işinde en önemli konulardan bir tanesi de sahnenin ışıklandırılmasıdır. Gerekli ve yeterli ışıklandırmanın yapılmaması sizi çok ciddi sıkıntılara sokabilir. Bu konuda tasarım ekibi ile konuşup ışıklandırma konusunda herhangi bir eksikliğin oluşmasına izin verilmemelidir. Çünkü küçük bir detay bütün gösterinizi, sunumunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Sahne Tasarım Firmaları

Tanıtım, sahneleme kadar mühim olan bir olgudur. Başarısız tasarlanmış bir sahnede harika bir sunum yapsanız da istenilen etkilemeyi gerçekleştiremediğiniz gibi söyledikleriniz de dinleyiciler, izleyiciler tarafından çok dikkate alınmayacaktır. Yani mesajınızı tam olarak hedef kitlesine iletememe gibi kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Bu minvalde sahne tasarımı sizin hedeflerinizle bütünüyle uyumlu olmalıdır. Bu bağlamda anlatacağınız, sunacağınız konu sizin beklediğiniz verimlilik çerçevesinde gerçekleşebilir. İşte siz bütün bu detayları bu zihniyetle hareket eden bir ekiple yakalayabilirsiniz. Ekip size etkinliğin her alanında yardımcı olacak ve sizin eksiklerinizi görüp anında kapatacak kişilerin bir araya geldiği topluluktur esasında. İşte biz de tam bu noktada imdadınıza yetişiyoruz. Bu manada kendini yaptığı işlerle ispatlamış ve ciddi organizasyonları gerçekleştirmiş bir ekip olarak sizlere böyle önemli günlerinizde sahne tasarım firmaları arasında en iyisini, en güzelini vaat ediyoruz. Siz sadece istediklerinizi bize sunun, biz de sizin hayalinizdeki o etkileyici performansı oluşturma konusunda size uzman ve kaliteli kişilerden oluşan ekibimizle yardımcı olalım. Bu alanda her daim kendini ispatlamış ve büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmış bir firma olarak sizlere hizmet vermekten onur duyarız.

Recommended Posts

Leave a Comment

Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz en kısa zamanda sizi arayacaktır.

Not readable? Change text.

Start typing and press Enter to search