Şişli Dijital Baskı

Dijital baskı, renkli ya da siyah beyaz baskılar yapmak için bilgisayar teknolojisi kullanılarak oluşturulan baskı türüdür. Dijital baskı kaynakları, bir sayfa düzenleme programı ile bilgisayar üzerinde hazırlanır. Bu işte kullanacak programlar bazen kelime işlem programı veya sayfa tasarım programı bazen de resim işleme programı olabilir. Bazı zamanlarda da her iki program bir doküman içinde yer alabilir. Bu işlemler süresince, bilgisayar, dijital baskı iş akışından işin kontrol edilmesine, harcanan malzemenin ne kadar olduğundan maliyete kadar birçok özelliği de içerir. Dijital baskı sistemi, baskı endüstrisinin büyümesi için en büyük teknolojilerden biridir. Senede ortalama 20 milyar kâğıt bu teknikle basılmaktadır ve bu oran her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Dijital baskı teknoloji, matbaacılara geleneksel baskı sistemlerinin de üstünde grafik düzenlemeler sunarak değişikliklere devam etmektedir. Bu teknoloji daha kısa zamanda işleri sonlandırma, talep edilen miktarda baskı yapma, atık miktarını azaltma, stok miktarını düşürme gibi avantajları, çok yüksek bir sorumlulukla sunmaktadır. Bununla birlikte, dijital baskı çok daha yüksek kalitede, çok daha parlak renkleri, çeşitli kâğıtlar üzerine verimli bir şekilde basabilmeyi ve baskı sonrası işlemleri, geleneksel ofset baskı sistemine göre masraf yapmaksızın sunmayı başarabilmektedir. Bir çıktı alabilmek için, dijital baskı sistemi RIP (raster image processors) olarak adlandırılan bir yazılım kullanır. RIP vektörel çizimleri ve imajları bitmap şekline dönüştürür. Yani oluşturulmuş dosyayı piksellere bölme işlemini gerçekleştirir. Bu durum esnasında birçok sorunlar meydana gelebilir. Bu makalede dijital baskı teknolojisinin faydaları ve aynı zamanda dijital baskı merkezleri hakkında bilgiler yer alacak.

Şişli dijital baskı merkezlerinden biridir. Dijital baskı konusunda pek çok alternatifin olduğu Şişli’de bu alanda hizmet veren çokça seçenek yer almaktadır. Dijital baskı sistemi son zamanlarda hılı bir biçimde yaygınlaşmaya başlamış her alanda ve sektörde yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun birçok önemli sebebi vardır. Ancak en önemli sebepleri dijital baskının matbaaya göre çok daha hızlı hazırlanması, büyük ebatlarda baskı yapabilme imkânı sağlaması ve elbette hem iç mekân hem de dış mekân hava koşullarına karşı dayanıklı olmayı başarmasıdır. Dijital Baskı genel olarak iki sınıflandırma kategorisinde yer alır. İç mekân ve dış mekân baskı. Bunlar sektörde indoor ve outdoor olarak da isimlendirilir. İç mekân baskı türünde fotoğraf kalitesinde sonuçlar alınabilir ancak bu baskı türü suya ve güneşe karşı çok dayanıklı bir baskı türü değildir. Buna karşılık dış mekân baskılar ise daha pikselli görseller meydana çıkarmasına rağmen hem her türlü hava koşuluna dayanıklıdır hem de bu baskı türünde dijital baskı ebatları daha yüksek olabilir.

Şişli dijital baskı firmaları, gelişmiş alt yapıları ve üstün kalite ve hizmet anlayışı ile dijital baskı konusunda pek çok seçeneği ve teknolojiyi kullanımınıza anında sunabilecek kapasiteye sahiptir. Firmamız Şişli yanında Mecidiyeköy, Levent, Osmanbey, Nişantaşı, Maslak, Esentepe, Gayrettepe, Beşiktaş, Kâğıthane, Çağlayan, Beyoğlu, Etiler, Altunizade gibi pek çok merkeze hitap eder tarzda üstün ve profesyonel hizmet anlayışı sunmaya devam etmektedir. Şişli dijital baskı firmalarına değinmişken dijital baskı noktasında birkaç faydadan da bahsetmek yerinde olur. Sektörde prova adıyla bilinen deneme sayfası, dijital baskı dünyasında basılmış bir işin, geriye dönerek hızlı bir şekilde ayarlanmasını ve sonuçları hemen görmemizi yardımcı olur. Bu işlem, bilgisayarın ekranında bile yapılabilir ve renkler uygun bir yazılım programı sayesinde birkaç dakika içinde kolayca düzeltilebilir. Prova işlemi geleneksel ofset baskı yönteminde günler alabilir ve aynı zamanda çok daha maliyetli olur. Dijital baskı sistemi, dokümanlarını yaşayan bir varlık olarak sunmaktadır ki böylelikle bilgileri, istenilen zamanda, yeniden baskı yapmaksızın veya depolama ve ileri derecede bir planlama yapmadan, istenilen değişiklikleri kolayca değiştirebilmektedir. Geleneksel baskı sisteminin aksine gerektiğinde bir bilgi eklenebilir ya da istenilmeyen bilgiler çıkartılabilir. Çağımızda yeni dijital baskı makineleri, geleneksel ofset baskı sistemleriyle rekabet edebilmek için, onlara rakip olan renkler kullanılmaktadır. Bu başarı dijital baskı üreticileri tarafından sağlanmıştır. Şişli dijital baskı firmaları, bu konuda size pek çok alternatifi birlikte sunar.

Recommended Posts

Leave a Comment

Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz en kısa zamanda sizi arayacaktır.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

WhatsApp - Sipariş & Destek